Новата Кинология

Hundefreund    преди 136 месеца
7
Досега в България двама души вземат участие в дейността на IVDF.
Единият е зооинженер Николай Атанасов ( почетен член на съюза),другият е автора на превода.Надявам се,тази концепция да достигне до повече стопани и любители,защото кучешкият живот е достатъчно кратък,за да се ограничава в рамките на оскъдните и остарели познания.

НОВАТА КИНОЛОГИЯ
Ольга Кажарская
Президент IVDF
http://www.dogfriend.org/ivdf/en/

Превод: Красимир Цветанов
Какво представлява Новата Кинология?

Новата Кинология – това е кинологията в нейното най-развито състояние. Тя разглежда кучето от гледна точка на съвременната биология, като при това се изключват всички похвати за общуване с него, основани на модата, материалните изгоди и предрасъдъци. Това дава голямо преимущество, тъй като чрез нея се избягват проблемите и се създава основа за съвместен живот и сътрудничество между човекът и кучето.

Кучето и човекът са съществували повече от XIV века, благодарение на естествената социална връзка. Кучетата и днес помагат на хората, практически без специални тренировки. Освен това в Кинологията социалните способности на кучето оставаха дълго време недооценени. За основа в общуването с кучето се ползваха "инструкции" и народни предания. Стопаните и треньорите изискваха от него неща, които нерядко противоречаха на законите на биологията... Хората смятаха, че само командите са единственият път за комуникация, обучението – разучаване на команди, доброто послушание - безприкословно изпълнение пак на тези команди. Поведенческите "проблеми" се приписваха или на недостатъчно силно лидерство от страна на стопанинът, или на не добро обучение, или на "коварният" кучешки ум... Този подход неминуемо водеше до извода, че кучето не може да се възпита без то да се потиска.

Същност на Новата Кинология

Кучето и стопанинът създават пълноценно семейство. При това те са обединени от взаимното чувство на привързаността. Съвместният живот на стопанина и кучето се крепи на комуникациите, осъзнати и от двете страни, както и на грижите заради естествените нужди. За създаването на добра комуникация стопанина трябва да разчупи рамките на възприятията си и по такъв начин да се доближи до възприятията на кучето. Той трябва да се научи да разбира даже и едва забележимите му сигнали, за да е в състояние да реагира навреме.

Новата Кинология дава възможност стопанина да изразява емоциите и желанията си така, че те да бъдат достатъчно добре разбрани и предсказуеми в очите на кучето му. Това напълно изключва всякаква грубост и невнимателност. Грубостите водят до нарушаване на връзката с кучето, карайки го да се отдалечава от човек. Освен това то престава да "информира" за поведението си, което прави съвместният им живот проблемен. От друга страна кучето е подложено на стрес заради отсъствието на необходимата за него социална връзка, особено в съвременния свят, където то трудно би оцеляло без помощта му.

Добре изградената връзка с членовете на семейството създава в кучето чувство за принадлежност и доверие. Сигурният "гръб" повишава менталното му развитие и желанието за сътрудничество. Това сътрудничество не се ограниачва само чрез тренировки и създаване на необходимите навици, но и чрез обучението на кучето и запознаването с правилата и формите на поведение в семейството по естествен път – чрез социално обучение. В резултат на това, кучето настройва поведението си според желанието на стопаните си и променящата се обстановка.

Ако човек знае всичко това, вероятността от възникване на проблеми в поведението е значително по-малка, тъй като голяма част от тях са функция на физиологичните реакции от стреса заради условията на отглеждане, несъответсващи на физическите и ментални нужди на кучето, като – неподходящи грижи и лоша комуникация в семейството. Способността на кучето за самостоятелна интеграция в животът на семейството, без някакво специално обучение е забелязана отдавна. Но на тези случаи се гледаше по-скоро като на "щастлива" случайност.

Новата Кинология доказва, че самостоятелната интеграция на кучето е напълно естествено явление. Тя се крепи на същите биологични закони, на които всъщност се дължат взаимоотношенията в животинските общности.

СТАРА СХЕМА – НОВО СЪДЪРЖАНИЕ

Идеята на Новата Кинология може да се се стори позната. И все пак тя се отличава по комплексния подход, който липсва в традиционната Кинология. Комплексният подход стана възможен благодарение (на първо място) на появата на нови технически възможности за изследване в областите:

*изследване на стреса (стресовата реакция, травми, болка, адаптивни реакции)
* изследване на емоциите и аналитичните способности при кучето и други животни
*изследване на особеностите на възприятията при животните, в т.ч. кучето
*изследване на комуникативните способности при животните, в т.ч. кучето
*изследване на социалните структури в жовотинските общества, в т.ч. кучето
*изследване в областта на психологията на обучението
Въз основа на тези знания бяха създадени новата техника за общуване с кучето и работата с него.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Кой е създал Новата Кинология?
Новата Кинология е започнала създаването си в средата на XX век. В нейната основа са заложени изследванията от най-различни области :
Етология, невробиология, психология, социология и кинология.

Какво е мястото на Новата Кинология в световен мащаб?
Тя се развива, като кинологията основаваща се на потискането отстъпва място на кинологията, използваща естествената социална връзка с кучето. Смяната на парадигмата не се осъществява изведнъж, а според появата на новите резултати от изследванията и разработените нови методи на работа. Към даденият момент в много страни все още не е създадена окончателната версия на тази киноложка концепция, тъй като сведенията се натрупват и разпространяват неравномерно.
Затова треньорите и стопаните на кучета са принудени постоянно да актуализират знанията си."

Ето това се опитвам да обясня винаги, пишейки си с приятели.
Ако човек желае да разбере същността на Новата Кинология, то той ще трябва да се върне буквално години назад, преосмисляйки не само отношението си към своето куче, но и всичко написано от създателите на етологията.

Какво ни пречи да разбираме кучетата си – това трябва да залегне като основа на разсъжденията, ако наистина желаем да живеем в хармония с тях.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

"Във водещите държави като Швеция, Норвегия, Дания, страните от западна Европа, където новото ниво на кинологията се утвърждава, започват да променят още повече отношението към кучетата, като същевременно расте и броя на съвременните специалисти. В САЩ много треньори се стремят да се разделят с насилието. Това не винаги им се отдава, тъй като те традиционно ползват механични методи, без да вземат под внимание социалната същност на кучето. В много други страни има създадени отделни училища на Новата Кинология.

Може ли да има добри треньори незапознати с Новата Кинология?
Тя се основава на естественото междувидово общуване човек - куче. Добър треньор може да е всеки, който се старае да изгражда отношенията си с кучето върху дружбата и да го обучава посредством естествената мотивация. Работата на неподготвения треньор може да е ограничена, тъй като за успешното решаване на различни задачи са необходими знания.

Раликата между Новата Кинология и позитивната тренировка?
Новата Кинология често се бърка с "позитивната тренировка". Това я лишава от необходимото внимание, считайки я за нереална. Привържениците на така наречената "позитивна тренировка" остават на старото ниво ( механичното въздействие върху кучето) и така пропускат много страни от възприятията му. Затова те често са принудени да използват насилие, обяснявайки го просто като необходимост. Новата Кинология постепенно подменя концепцията на позитивната тренировка (позитивното обучение), тъй като се явява негово логическо развитие и продължение.

Проблемите при специалистите от старата школа.
Зоопсихолозите (кучешките психолози) не запознати с Новата Кинология както и треньорите от старата школа, не са в състояние да разберат психическите процеси при кучето - затова и не могат да вникнат в проблемите, техните причини и ефективно да ги отстранят. В много случаи той се потиска, а това води до нов. Други специалисти (които също са против насилието) не са в състояние да предвидят последствията от "корекцията" си и търсят решението в интернет.

Защо биолозите и ветеринарите не могат да са специалисти без доъплнителни знания и подготовка?
Кучешките психолози и зоопсихолозите често се определят и като човешки психолози, биолози и ветеринари. При това представителите на тези професии не получават необходимите киноложки знания по време на обучението си. Затова без специална подготовка, те в никакъв случай не трябва да се наричат професионалисти в областта на кинологията. В резултат на това психологията на кучетата се превърна в несериозна наука. Най-добрият път към постигане на опит и знания за кучето е, да се получи подобаваща квалификация чрез изучаване на Новата Кинология.

Кой е против Новата Кинология?
Много са хората общуващи с кучето заради собствена изгода, поддържане на социалния статус, или в опит към постигане на психично равновесие. Тези хора се придържат към кинологията основаваща се на насилие, тъй като тя е основен инструмент във тяхната връзка. Често те (хората) са източник на лъжливи сведения за кучето. Такива хора лесно могат да се отличат от представителите на Новата Кинология.

Как се познава един треньор от старата школа?
Според неговата идеология: приписвайки на кучето стремеж към доминиране в групата (респ. в семейството), приписване на склонност за непредсказуемост, агресия и т.н. Нежеланието да се отчитат емоции и аналитични способности на кучето.
Според практиката: използване на различни помощни средства за манипулиране на кучешкото поведение, строги и ел. нашийници, примки, халти, средства за т.нар. "анонимно" наказание, използване на методи за физическо или ментално потискане, причиняващи болка и прояви на страх (викове, рязко дърпане на повода, поваляна на земята, изолация, "игнориране" на лошото кучешко самочувствие, опити да се накара кучето да се подчини, дори когато това застрашава здравето му, неумело общуване, водещо до неприятни чувства.

Треньорите от старата школа може на думи и да са против не насилствените методи, но на практика ги използват, или се стараят поне да не са "толкова" извън рамките им.
Какво представлява "Приятел на кучето?"


Международният съюз "Приятел на кучето" (Догфренд; Dogfriend) Internationale Verein Dogfriend, IVDF – това е организация обединяваща собственици на кучета и професионалисти от различни страни, които живеят и работят с кучето на основата на Новата Кинология.

Съюзът е регистриран на 06.12.2011. във Виена (Австрия) под номер (ZVR-Zahl)772890723. Понастоящем членове на съюза са жители на Германия, Австрия, Латвия и Русия.

За основателите:

Олга Кажарская, психолог в училището на Тюрид Ругос, издател, Австрия.

Получавайки икономическо образование и специалист по мултимедия, реших да се подчиня на сърцето си и станах кучешки психолог. През 2008 г. завърших Академията по Психология на животните (ATN), към факултета "Кучешка психология", Цюрих (Швейцария). След това пристигнах във Виена и открих за себе си все още малко известното по това време направление в кинологията – училището на Тюрид Ругос. Това училище е идеология във връзка с общуването с кучетата, която най-добре отговаряше на представите ми.

Години изучавах работата на представителите на това училище и посещавах техни семинари. Едновременно с това Виена с нейните центрове за изучаване на кучешката психология и развита кинология, се оказа най-подходящото място за повишаване на моята квалификация.

Знаейки за липсата на качествена литература за кучета в Русия, реших да публикувам най-важните книги на руски, като по този начин обясня и на други интересуващи се новия подход. Работата в тази насока ме привлече и за това, че се явява естествено продължение на започнатото от мен още през 1999 г.,: с помощта на книги и друга практическа информация бях в състояние да защитя кучетата много по-ефективно от жестокостта. Дотогава това се постигаше единствено чрез призиви за хуманно отношение.

Витали Самагулнин, Австрия

Преводач, технически работник и голям любител на животните.

Юлия Богомолова, треньор, зоозащитник, Латвия.

Юлия Богомолова се отличава с природната склонност да разбира животните, да ги обучава и да им помага. Освен това тя е както много напорист човек, така и талантлив организатор. Благодарение на тези успешно съчетани качества, Юлия е сред първите кинолози от източна Европа, започнали работа на принципите на Новата Кинология. Професионалната дейност Юлия започва, когато е на 15 години, в приюта за животни в Рига. За 10 години работа тя е имала възможност да създаде съвременен приют, да организира информационна мрежа в цялата страна. През 2011 г. тя учредява Фондация за всестранна помощ на животните и техните стопани Save Our Life.

Юлия разказва за работата си : през 2008 г. започнах активно да изучавам различните аспекти на кучешката психилогия и да работя с проблемни кучета. Във Фондацията аз споделям знанията и опитът си натрупани през годините, организирам семинари, помагам на стопаните да разбират кучетата си, а на кучетата да разбират стопаните си, придобивайки нови навици и знания в процеса на работа. Основната цел на Фондацията – помощ за животните. А видовете и направленията й могат да са най-различни.
Какво представлява "Приятел на кучето"?

Международният съюз "Приятел на кучето" (Der Internationale Verein Dogfriend) – това е международна организация за тези, които живеят и работят с кучето, ръководени от принципите на Новата Кинология (http://dogfriend.org/ivdf/?cynology).

Регистриран във Виена (Австрия), днес съюза обединява участници от Австрия, Германия, Латвия и Русия.

Какво представлява "Новата Кинология"?

Новата Кинология – това е кинологията в нейното най-развито състояние. Тя се основава на съвременните научни знания, в това число:

*животинската комуникация

*реакциите, породени от стреса

*емоциите и когнитивните способности

*възприятията на кучето

*социалната същност на кучетата и човека

*взаимодействието между кучето и човека

*принципите на обучение

Новата Кинология не е просто дял от актуалната етология. Това е цялостна система, която обхваща всички страни на отношенията човек-куче и позволява напълно да се отрекат всякакви форми на насилие и принуда в ежедневието и работата с кучетата.

Защо е нужен съюзът?

Днес в много страни по света все още не е създадена окончателната киноложка концепция:

знанията се натрупват постепенно, разпространяват се неравномерно и като всяко ново нещо, срещат неразбиране. За да бъде създадена нова култура в отношението към кучетата са нужни хора със съвременни и дълбоки знания.

Подготовка, обучение и подкрепа на такива хора – това е главната цел на международния съюз Приятел на кучето.

Какво правим?

Нашият съюз беше създаден в края на 2011 г. Това беше съпроводено със сериозна работа:

зоозащитният портал "Приятел на кучето" (1999),

издателство Догфренд Паблишерс (2008) http://www.dogfriend.org/,

образователният център Dogfriend Center (2009) http://www.dogfriend.at/, и

други проекти http://dogfriend.org/ivdf/?projects.

Днес в рамките на съюза ние желаем да обединим усилията на различни хора в следните направления:

Информация

Съюзът дава възможност за придобиване на съвременни знания за кучетата – чрез литература, семинари и майсторски класове, международни контакти. Сред актуалните проекти са:

* издаване на статии, брошури, книги за Новата Кинология за стопани, треньори на кучета и зоозащитници

*обмен на специализирана киноложка литература на чужди езици

*създаване на Уикипедия за Новата Кинология

*създаване на форума http://www.dogfriend.org/forum/ със специални възможности за членовете на съюза

*организиране на семинари, майсторски класове, образователни курсове :
*** общи открити семинари с преференциални условия за членовете на съюза
*** закрити специализирани семинари само за членовете на съюза
*** подготовка на треньори с участието на известни специалисти на световно ниво

Помощ

Съюзът оказва помощ на стопаните и зоозащитниците във вид на :

*консултации със зоопсихолог

*препоръки от специалисти (зоопсихолози, ветеринари, треньори, зоозащитници)

*материална и информационна подкрепа на приютите и съвременните училища за кучета

Подкрепа

Новата Кинология е базирана на знанията за комуникациите ( в т.ч. междувидовите), нуждите и социалната същност на кучето. Тя представлява общуване и коопериране, които снижават до минимум нуждата от обучение. Новата Кинология разглежда кучето и човека като равноправни партньори, затова при нея няма място за насилие, принуда, мода или комерсиализация. Това я прави неприемлива за "професионалистите", които печелят от твърди (строги) и неетични методи на обучение.

Международният съюз "Приятел на кучето" подкрепя тези, които не могат да разберат начините на работа от привържениците на "старата школа".

Стоки

Неетичните методи на общуване с кучетата често са съчетани и с неетични стоки, предназначени за животни.

Много от тях са неетични по смисъла и замисъла на техните създатели (напр.: строги нашийници, електрошокови нашийници, примки, халти, коригиращи нагръдници и др.)

Друго – неетични заради непознаване на кучетата (парфюми, слънцезащитни очила за кучета, ролетъчни поводи, строги нашийници).

Съюзът помага на стопаните да намерят и изберат стоки за кучетата си, създадени от мислещи хора разбиращи ги (меки нагръдници, развиващи игри, удобни дрехи).

Кой взема участие?

Нашият съюз обединява различни хора. Ние сме:

Треньори, които не просто изключват насилието и потискането, но знаят че работата с кучето е нещо повече от "положително" обучение.

Зоозащитници, предпочели да изучават зоопсихологията и да направят зоозащитата по-ефективна, пред шумни и показни акции.

Специалисти по поведение,които постоянно актуализират знанията си за кучешкото поведение, хората и останалите животни.

Стопани на кучета, които желаят по-добре да разбират своите компаньони, да направят съвместния си живот по-комфортен и радостен.

Всички действителни членове на съюза са хора, активно популяризиращи принципите на Новата Кинология и създаващи нова култура в отношението към кучетата. Ние не търсим количество. За нас е важно качеството.

Затова каним http://dogfriend.org/ivdf/?membership нови членове на съюза – ентусиасти, открити за нови знания и готови да помагат на животните и хората.

За да се помага на съюза, не е задължително членство.
Бихме били щастливи на информационна подкрепа и дарения за реализирането на нашите проекти http://dogfriend.org/ivdf/?projects.

История на създаването

Съюзът е създаден на базата на международната зоозащитна инициатива "Приятел на кучето" и издательства «Догфренд Паблишерс» (Verlag Dogfriend Publishers).

"Приятел на кучето" винаги е виждал в мисията си мост, съединяващ зоозащитници от различни страни. Започвайки от 1999 г. "Приятел на кучето" оказва помощ на изхвърлени и пострадали животни в приютите на Русия,Германия,Испания и Австрия.
Интернет –портала "Приятел на кучето" беше един от първите в Русия, публикувал информация за положението на домашните животни, както и за положението на животните в различните отрасли на човешката дейност – в производството на месо, в козметичната индустрия, в развлекателния бизнес, в сферата на изследванията.

Създаването на портала стана възможно благодарение на информационната поддръжка на изявени международни организации "Tierhilfswerk Deutschland", "Tierschutzbund", "PETA-Deutschland", "Vier Pfoten-Austria", "VGT" (Австрия), «ВИТА» (Россия).

Дълго време "Приятел на кучето" оказваше помощ на емигрантите пристигащи в Германия с домашните си любимци и съдействаше при осиновяването на бездомни животни в немски семейства. "Приятел на кучето" оказваше информационна поддръжка на руските зоозащитници при създаването на първите руски приюти и установяване на зоозащитната работа в Русия.

По молба на руските колеги "Приятел на кучето" не еднократно се е обръщал към кметовете на руските градове, разяснявайки необходимостта от създаване на приюти и подкрепа на зоозащитните движения, доказвайки тази необходимост чрез примера и опита на западните страни.

Най-известната акция на "Приятел на кучето" беше представянето на 11 късометражни филма на руски език, свързана със защитата на животните (създадени от VGT eV, Австия). За дублажа на филмите "Приятел на кучето" отдели собствени средства, като след това ги разпространи напълно безплатно. Те получиха голям отзвук (особено сред младежта в Русия) и бяха показвани многократно на различни фестивали и по руската телевизия.

На 02.09.2008г. във Виена (Австрия) на базата на зоозащитната организация "Приятел на кучето" беше регистрирано едноименно издателство. Неговата задача е да публикува експерти от различни страни, в чийто трудове и изследвания е заложена като основа Новата Кинология - кинологията за съвременните открития в областта на биологията.

Новите знания създадоха съвършено нова база за отношенията между човека и кучето. Те дават възможност да се направи научно обоснована оценка на кучешкото поведение; доказват естествената възможност за безконфликтен живот; показват фаталните грешки, водещи към сериозни поведенчески проблеми, а така също предлагат ефективни методи на обучение и тренировки, напълно изключващи насилието.

В руско говорящите страни все още са разпространени насилствени методи на отношение към кучетата, основани в много случаи на предразсъдъци. В тази обстановка книгите на "Издателство Приятел на кучето" предизвикаха бурни реакции. За внедряването на новия подход, редакторите от издателството бяха принудени да водят разяснителна работа, да консултират стопаните и треньорите, да уеднаквяват и създават контакти между единомишлениците.

Опитвайки се да задоволи голямото търсене на качествена информация, издателството постоянно публикува статии и електронни брошури както на своите собствени ресурси ((на сайте и в новостной рассылке ), така и в средствата за масова информация (в с-ние "Светът на кучетата", чрез радио BBC-Русия и по руската телевизия).

Но процесът на образование в новата култура на отношение с кучетата върви не само на територията на бившия СССР, но и в много по-прогресивна Европа.

Изработените и вече затвърдени контакти в резултат на дванадесет годишната дейност, позволиха да се разширят рамките на работа на "Приятел на кучето" и съюза да започне международна дейност.

През 2009 г. беше създаден образователен център Dogfriend Center, където се провеждат семинари за специалисти и стопани на кучета от Русия и Австрия. Програмата им включва занятия със създателите на Новата Кинология от различни страни.

"Приятел на кучето" се оказа важен участник в международния процес формиращ новата култура на отношение към кучетата. Това доведе до създаването на Международния Съюз "Приятел на кучето" (Der Internationale Verein Dogfriend,IVDF).

За по-добрата пропаганда на идеите на "Приятел на кучето", през 2011 г. беше създадена концепцията ©Новая Кинология, даваща най-важните практически знания за кучетата като едно цяло.


Станислав Петров    преди 136 месеца
2
Това, което казва Buch силно ме заинтересува, възможно ли е наистина да има Йерархия между човек и куче, без физически тормоз ?
Hundefreund    преди 136 месеца
1
Как общуваме с кучето?
Откъс от "Откровено за кучетата"


Може ли човек да общува с кучето така,че отношенията и посланията да са винаги добре разпознаваеми?
Със сигурност на мнозина стопани се е случвало да открият колко "умни" са кучетата им...Те определят това като невидима нишка ,съединяваща ги и можеща да проведе през себе си всичко желано.
Така ли е?
В ежедневието никой не се замисля,че по време на контактите си, ние използваме такъв вид комуникация,чрез която предаваме на кучетата послания ,изразени с думи ( вербална комуникация,макар другата страна да отвръща с по-друг вид : езикът на лаенето,скимтенето,въздишките,различните по сила прозявки и др.) и езикът на тялото – невербално (неречево) общуване.
Като човек занимаващ се със специфична сфера от кинологията,винаги ме е интересувало въздействието на невербалното общуване не само върху развитието и обучението,но и върху ежедневните отношения с кучетата.
И ако чрез вербалното общуване можем да прикрием или променим някои намерения (макар използвайки го неволно да внасяме и елементи от невербалното) като : "..хайде да излезем на разходка...",при което наред с думите си "помагаме" и с различни движения ,то при невербалното общуване дори да желаем,не можем да
прикрием истинското си състояние – издават го рефлексите ни,неволните движения на тялото,ръководени от подсъзнанието ни.
Когато между човекът и кучето е създадена връзка основаваща се на взаимно доверие и разбиране,прехода от вербално към невербално общуване преминава почти незабелязано,именно заради вярната комбинация между тях.

Когато започвам подготовката на куче-помощник (макар,че винаги се старая невербалното общуване да е водещо в отношенията ми с всички кучета),искам то да вложи достатъчно смисъл в отправените послания,които на по-късен етап ще му помагат в ежедневието.
Въпреки наложения "набор" команди,едно такова куче не е сляпо за всичко случващо се около него и затова не си позволявам да излизам от контекста както на дефиницията за невербално общуване,така и от
границата на неговите индивидуални възможности.

Да вземем за пример една комбинация между невербална и акустична комуникация : когато искам кучето да се отзове на повикване ( дори без да използвам вокална помощ – "Ела!"),чрез езика на тялото аз го подканям,като същевременно плясвам два пъти с ръце.Усмивката на лицето ми,очите изразяващи радост,лицевите мускули,всичко го кара да насочи вниманието си единствено към мен.Наградата като лакомство също е важна,но тя е на последно място.Ако едно от тези условия не е ясно,кучето (както казват някои ) ще се направи на глухо и най-малкото, ще прехвърли вниманието си върху друг обект.
Друг не по-малко интересен момент : когато искам кучето да спре,да се върне назад,да смени посоката с нова,да прекрати определено поведение,да привлека вниманието му,дори да седне, аз плясвам само веднъж.
На пръв поглед не може едно послание да се възприема с толкова значения?...Читателят би помислил,че или кучетата, с които работя са необикновени,или аз съм "жестикулиращият" на кучетата...,защото малцина са правили опит за такъв вид общуване,а още по-малко са тези,даващи пълна свобода и вярващи на кучетата си.

Хората не се замислят(или не желаят да повярват) колко е лесно да имат такова отношение със своите четириноги приятели,първо защото някои биха видели в това своего рода ексцентричност,други липса на логика,тъй като природата ни е дарила с език и реч,а трети защото кучетата трябва да се командват...
Всеки може да постигне такъв резултат независимо от породата и ползвателността на кучето си ,стига да вижда смисъл.От позицията на човек отдавна убеден и видял красотата на това общуване,мога да пожелая всеки да изпита тази хармония – и ако го направи,още повече ще потвърди мнението,че кучето никога не е било същество лишено както от емоции,така и от аналитични способности.


Ако се замислим как е протекъл процесът на развитие,ще открием,че на даден етап ( всеки знае кога),невербалното общуване е господствало дори в отношенията с животните.И друго – животните прекрасно се разбират,макар понякога да не са от един вид.Защо?
След като едно коте може да предаде моментното си състояние на кученцето и двете да живеят в хармония и преди всичко в разбирателство,какво пречи човек да се възползва от този толкова стар "език" – невербалното общуване?


Hundefreund    преди 132 месеца
0
Вече има българска секция към IVDF :http://www.dogfriend.org/ivdf/bg/
На желаещите :http://www.dogfriend.org/ivdf/bg/?articles
Когато използвате нашите услуги, Вие приемате, че използваме „бисквитки" и други подобни технологии за подобряване и персонализиране на нашето съдържание, за анализиране на трафика, за показване на реклами и за защита от спам, зловреден софтуер и неразрешена употреба. Научете повече.